Ροή 2014

roh2014
Ο Τομέας Ρευστών της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών, ΕΜΠ με την ευγενική χορηγία της ΔΕΗ Α.Ε. και την ουσιαστική συμβολή ερευνητών και επιστημόνων από άλλους τομείς και σχολές του ΕΜΠ και του ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος” διοργανώνει φέτος το διήμερο Πανελλήνιο Συνέδριο με αντικείμενο τα Φαινόμενα Ροής Ρευστών.
Οι παρουσιάσεις των εργασιών θα είναι με την μορφή διαλέξεων ή αφισών, κατόπιν της κρίσης της επιστημονικής επιτροπής.
Το HMCS συμμετέχει στο συνέδριο “ΡΟΗ 2014” με μια παρουσίαση και ένα poster.

• E. Ασημακοπούλου, Δ. Κολαίτης, Μ. Φούντη, “Πειραματική διερεύνηση των θεμελιωδών ροικών και θερμικών χαρακτηριστικών φλογών εξερχομένων απο κτίριο”, 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο “Φαινόμενα Ροής Ρευστών”, 12-13 Δεκεμβρίου 2014, Αθήνα, Ελλάδα.
  • M. Κατούφα, Χ. Κεραμιώτης, Γ. Βουρλιωτάκης, Α. Χατζηαποστόλου, M.A. Φούντη. Πειραματική διερεύνηση φαινομένων καύσης σε πρότυπο πορώδη καυστήρα με εφαρμογή τεχνικής Schlieren και ανάλυσης καυσαερίων. 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο “Φαινόμενα Ροής Ρευστών”, 12-13 Δεκεμβρίου 2014, Αθήνα, Ελλάδα.

Αναλυτικό πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε εδώ.