Ειδικό Σχολείο Πυρομηχανικής

Το Eργαστήριο “Ετερογενών Μειγμάτων και Συστημάτων Καύσης” της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών Ε.Μ.Π. και η Πυροσβεστική Ακαδημία σας προσκαλούν στο “Ειδικό Σχολείο Πυρομηχανικής”, το οποίο πρόκειται να πραγματοποιηθεί το διήμερο 16-17 Μαΐου 2016 στις εγκαταστάσεις της Πυροσβεστικής Ακαδημίας (Μάτσα 32, Κηφισιά).

Το “Ειδικό Σχολείο Πυρομηχανικής” διοργανώνεται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος “ELISSA: Energy Efficient Lightweight-Sustainable-Safe-Steel Construction” (7th Framework Program, Theme EeB.NMP.2013-1 “Nanotechnology for multifunctional lightweight construction materials and components”), το οποίο συντονίζει η Δρ. Μαρία Φούντη, Καθηγήτρια Ε.Μ.Π.

Την πρώτη ημέρα του “Ειδικού Σχολείου Πυρομηχανικής” (16/5) θα πραγματοποιηθούν εισαγωγικές διαλέξεις στην επιστημονική περιοχή της “Πυρομηχανικής” (Fire Engineering).
Οι διαλέξεις απευθύνονται σε φοιτητές Πολυτεχνικών σχολών, σπουδαστές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, μηχανικούς, καθώς και επαγγελματίες των κλάδων των οικοδομικών κατασκευών, δομικών προϊόντων, πυροπροστασίας κ.α.
Κατά τη δεύτερη ημέρα διεξαγωγής του “Ειδικού Σχολείου Πυρομηχανικής” (17/5) θα πραγματοποιηθεί,
για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, δοκιμή φωτιάς σε διαμέρισμα μεγάλης κλίμακας με εξωτερική πρόσοψη.
Επισυνάπτεται το πρόγραμμα του διημέρου.

Η παρουσία σας καθώς και των συνεργατών σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.

Με εκτίμηση,
Διονύσης Κολαΐτης