Πρόσκληση σε “πείραμα φωτιάς σε διαμέρισμα μεγάλης κλίμακας”

Το εργαστήριο Ετερογενών Μειγμάτων και Συστημάτων Καύσης της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου σας προσκαλεί να παρευρεθείτε στο “πείραμα φωτιάς σε διαμέρισμα μεγάλης κλίμακας”, το οποίο πρόκειται να πραγματοποιηθεί την Τρίτη 19/5/2015, ώρα 10:30, στις εγκαταστάσεις της Πυροσβεστικής Ακαδημίας (Μάτσα 32, Κηφισιά).

Το πείραμα διεξάγεται ως μέρος των ερευνητικών δραστηριοτήτων του εργαστηρίου Ετερογενών Μειγμάτων και Συστημάτων Καύσης, στο πλαίσιο 2 ερευνητικών προγραμμάτων, χρηματοδοτούμενων από εθνικούς και ευρωπαϊκούς πόρους:

1. Ερευνητικό πρόγραμμα “FIRE-FACTS: Βασική και Εφαρμοσμένη Έρευνα Πολλαπλών Κλιμάκων σε Φωτιές σε Διαμερίσματα”, Δράση ΑΡΙΣΤΕΙΑ, Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς, ΕΣΠΑ 2007-2013.
  2. Ερευνητικό πρόγραμμα “ELISSA: Energy Efficient Lightweight-Sustainable-Safe-Steel Construction”, 7th Framework Program, Theme EeB.NMP.2013-1 “Nanotechnology for multifunctional lightweight construction materials and components”.

Βασικός στόχος του πειράματος είναι η διερεύνηση της επίδρασης φωτιάς εξερχόμενης από άνοιγμα στην εξωτερική πρόσοψη κτιρίου. Στο πλαίσιο αυτό, θα γίνει χρήση πειραματικού οικίσκου (2,5 m x 2,5 m x 2,3 m), ο οποίος διαθέτει άνοιγμα (παράθυρο) και πρόσοψη μεγάλου ύψους (5,2 m). Με κατάλληλη επιλογή των συνθηκών αερισμού και του πυροθερμικού φορτίου (υγρό καύσιμο), η δημιουργούμενη φωτιά πρόκειται να εξέλθει από το άνοιγμα, εκθέτοντας την πρόσοψη του οικίσκου σε συνθήκες υψηλών θερμοκρασιών. Με στόχο την εκτίμηση της συμπεριφοράς έναντι φωτιάς σύγχρονων τεχνικών εξοικονόμησης ενέργειας στα κτίρια, στον οικίσκο θα έχει τοποθετηθεί σύστημα “αεριζόμενης πρόσοψης” (ventilated façade). Στο πείραμα θα χρησιμοποιηθούν εκτεταμένες μετρητικές διατάξεις για την καταγραφή της χρονικής μεταβολής μιας σειράς σημαντικών φυσικών μεγεθών, όπως θερμοκρασία και ταχύτητα αέρα, θερμοκρασία και θερμορροή στην πρόσοψη, σχήμα φλόγας κ.α.

Στο πείραμα έχουν προσκληθεί και θα παρίστανται, στο πλαίσιο εκπαιδευτικών επισκέψεων, σπουδαστές του Ε.Μ.Π. (8ο εξάμηνο σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών και 6ο εξάμηνο σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών) και της Πυροσβεστικής Ακαδημίας (3ο και 4ο έτος της σχολής Ανθυποπυραγών).

Για τη διευκόλυνση της προσέλευσης του κοινού, λεωφορεία του Πυροσβεστικού Σώματος θα πραγματοποιούν διαδρομές μεταξύ του σταθμού Ηλεκτρικού “Κηφισιά” και της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, από τις 9:30 έως τις 10:15, καθώς και μετά το πέρας του πειράματος.

Φωτογραφίες από το προηγούμενο πείραμα στην Πυροσβεστική.